Veterinární lékař vypráví (32)
2.10.2014 18:04
V Česku má psa každá čtvrtá rodina. A téměř každá se až na výjimky potýká s problémy svých miláčků, za kterými stojí vrozené vady.
S jakými plemeny se nejčastěji setkává Miloš Havelka?
„Nečastějšími pacienty v ordinaci jsou jorkšíři, čivavy, kokršpanělé a jezevčíci. Zdravotní problémy trpasličích a malých plemen jsou různé. Jorkšířšké teriéry z pohledu možných vrozených vad umí potrápit zejména kolenní potíže. U čivav se setkáváme s deformacemi páteře a kolen, ale také srdečními a dýchací problémy. Nezřídka se u nich projevuje i hemofilie. Kokršpanělé jsou náchylní na nemoci ledvin. Projevují se u nich i kýly, různé oční potíže a hemofilie. Jezevčíci? Od sklonů k cukrovce, přes problémy oběhového aparátu, močové kameny, vyhřezlé meziobratlové ploténky a v neposlední řadě i hluchotu jim není, co závidět,“ říká Havelka. Radost z toho doktor očividně nemá. Zdá se, že nahrávku na smeč vítá. Nezdráhá se proto hovořit o příčinách, které vedou k oslabení chovů intenzivním křížením. A apeluje na žádoucí ochranu plodných fen. Upozorňuje na požadavky jejich optimální stravy, ale i nebezpečí, které pro feny před březostí, po ní a v době laktace představují nejrůznější chemické prostředky. Zmiňuje se o očkování a neuváženém podávání léků fenám bez vědomí veterinárního lékaře. „To víte, že to spolu s genetickou výbavou to může mít negativní dopad na vývoj plodu a zdraví narozených štěňat. Co bych udělal, než bych si koupil štěně? Požádal bych chovatele o nahlédnutí do zdravotní dokumentace rodičů. Seriózní chovatel nemá co skrývat,“ radí veterinární lékař.
A nejen proto se ptáme jaké plemeno v ordinaci opravdu dlouho neviděl?
„Českého fouska! Je to otužilé zvíře s výbornými vlastnostmi. Vsadil bych se, že tenhle ohař svého majitele běháním po doktorech zaměstnávat nebude. Proč by byl český fousek mým favoritem na nominaci zdravého plemene? Ti, kteří chovají plemena loveckých psů, jsou zvláštní sorta lidí. Čistokrevnost plemene je pro ně zákon. Do chovu se proto dostávají jen kvalitní jedinci. Je to nepochybně dáno i tím, že u loveckých psů se při náročných zkouškách oko přimhouřit nedá,“ říká s jistotou rodinný veterinární lékař Havelka.
Dotazy pro MVDr. Havelku pište na wikidog@wikidog.cz rádi je zprostředkujeme.